(044) 453-21-69
067 4422406
095 3891636
пн-пт с 9:00 до 19:00 Замовити консультацію

Історія сім'ї Luchs Засновник RASENLÜX

Heinrich Luchs

 

Засновник фірми Разенлюкс ГмбХ (нім. RASENLÜX GmbH) - Генріх Люкс (нім. Heinrich Luchs) 1840-1900 - німецький ботанік-агроном, дослідник в області селекції і насінництва.

Професор Генріх Люкс, вніс значний вклад у ботаніку, описавши безліч видів однорічних і багаторічних трав'янистих рослин.

Історія

Генріх був старшим з чотирьох синів учителя Факультету Агрокультури Університету ім. Хрістіана Альбрехта (нім. Christian - Albrechts - Universität zu Kiel, CAU) Леопольда Люкс (нім. Leopold Luchs) і його дружини Берты, в дівоцтві Землер (нім. Berta Semler).

Датсько-прусська війна 1848 - 1850 гг забрала життя батьків Генріха. В ході окупації Гольштейна (нім. Holstein), Генріх з братами ховається у своєї бабусі Матільди (нім. Matilda). До 14 років дітей виховувала бабуся. Проте матеріальне становище сім'ї в ці роки погіршало, і Генріх сам повинен був піклуватися про своє харчування. Не будучи в силах постійно виносити подібну напругу, Генріх після закінчення філософських класів, в жовтні 1854, поступив послушником в Штайнбургский (нім. Steinburg) монастир. Там він знайшов заступництво і фінансову підтримку. Слухав лекції в 1854 - 1857 в Штайнбурге (нім. Steinburg) і Берліні (нім. Berlin) по розряду природних наук, переважно вивчав хімію і фізіологію рослин. Генріх почав проводити в невеликому монастирському садку регулярні численні досліди, що випереджали свій час, по схрещуванню рослин і з'ясуванню закономірностей спадкоємства ознак в потомстві гібридів. У 1857 він закінчив експерименти, а пізніше, в 1863 на засіданні Айдерштедтского (нім. Eiderstedt) суспільства дослідників природи доповів результати своєї роботи. У 1866 в працях суспільства опубліковані його роботи: "Досліди над рослинними гібридами" (нім. Experimente an Pflanzenhybriden), які підтверджували основи генетики як самостійної науки. У 2000 році в монастирі, поряд з палісадником, поставлена меморіальна дошка. Кімната колишнього монастиря, що виходить вікнами в палісадник, де Генріх вів свої досліди, перетворені тепер на музей його імені. Тут зібрані рукописи (на жаль, велика частина їх згоріла під час війни), що відносяться до життя ученого, книги, що належали йому, з його позначками на полях, мікроскоп і інші садові інструменти, які він використав.

Молодий Генріх

Історія творця Rasenlux, почалася в 1865 році в Німеччині, з того моменту, коли Генріх Люкс, як старший з братів, розуміючи необхідність прогодувати сім'ю, почав працювати в Ганновері (нім. Hannover). Генріх працював в саду Великий Сад (нім. Großen Garten), заснованому Герцогом фон Калленбергом (нем. Herzog Georg von Calenberg) в 1638 році поблизу селища Херингехузен (нім. Höringehusen), пізніше названий Херренхаузен (нім. Herrenhausen).

У 1862 році Герцог Херенхаузен (нім. Herzog Herrenhausen) оголосив Großen Garten своєю постійною резиденцією, але в 1866 році із-за раптової втрати герцогом землі і корони, сад почав приходити в занепад. Великий Сад в Херренхаузен, це гордість Ганновера - прекрасний барочний сад за зразком Версаля, закладений в 1666 - 1714 роках. Палац, що служив літньою резиденцією герцогам Ганноверським був повністю зруйнований в 1943.

Генріх так само був письмоводителем Ганноверського сільськогосподарського суспільства (нім. Hannover Landwirtschafts - Gesellschaft), з якого в 1866 році довелося вийти внаслідок політичних розбіжностей. Пізніше він віддалився в маєтку свого наставника, доктора Кинг Шульц (Dr. King Schultz) в Східний Гольштейн (нім. Kreis Ostholstein).

Робота

У 1867 році Генріх Люкс, вже будучи зрілим і досвідченим садівником, вирішив заснувати своє підприємство і назвав його Люкс (LUCHS). Генріх видав декілька публікацій по ботаніці в журналі Академії наук. У вільний час він публікує звіт про свою роботу в популярному на той час журналі "Landwirthschaftliche Versuchstationen" (прим. Сільгоспстанції для проведення дослідів). Місцезнаходження зразків рослин, використаних Генріхом в статтях, не встановлене.

Спочатку, фірма розміром в невелику садову ділянку займалася розведенням і продажем насіння і рослин кольорів. Цибулини, розсада і насіння приносили стабільний доход сім'ї.

Спостерігаючи за грою своїх дітей Михаєля (Michael) і Софії (Sofia), Генріх часто помічав, що діти для гри з м'ячем вибирають рівні і не засаджені рослинами площі. А так само його дружина і кузина маючи бажання відпочити, не завжди віддалялися на терасу, а вважали за краще зручно розміститися під садовими деревами не упускаючи з виду граючих дітей. Так Генріху прийшла ідея облаштувати свою ділянку землі по новому - 50 відсотків ділянки він засіяв насінням трав. Сім'я вдячно прийняла рішення використати сіяний газон.

Генріх систематизував свої спостереження. Деякі порівняно швидко зростаючі трав'янисті рослини (особливо однорічні) є рослинами-піонерами, першими, що заселяють нові площі і визначають анагенез рослинних видів. Інші рослинні види формують основну рослинність багатьох стабільних місць існування, що розвиваються, наприклад, в приземному шарі або в природних відкритих місцях існування, таких як луги.

Класифікація трав

Генріх підрозділяв трав'янисті рослини на багато інших груп.

Трави односезонні (однорічні), що повністю відмирають після вегетації і плодоносіння. Відновлення їх здійснюється насінням.

Трави багаторічні мають підземні органи триваліших термінів життя з бруньками відновлення. Підземні органи представлені різними видозмінами кореня або пагона (кореневища, цибулини, бульби і тому подібне).

Багаторічні трави по скороспілості (тривалість вегетаційного періоду) у свою чергу діляться на чотири групи: надранні, ранні, середні і пізні.

Генріх багато експериментував і дійшов висновку, що вид газонного покриття безпосередньо залежить від того, якими травами засіяний газон. Він відмовився від використання звичайних широколистих лугових трав і присвятив себе селекції, і пізніше, виробництву насіння для сіяного газону. Перші досліди відносилися до 1880 року, тоді Генріх довів, що самі відповідні трави для декоративного сіяного газону: Тонконіг лугової (Wiesenrispe) і Польовиця волосовидна (Hainrispe), пізніше, такий газон назвуть - Партерний (Parterre) газон (нім. Gartenkunst). Для садово-паркового газону: Німецька пасовищна трава (Deutsches Weidelgras) і Костриця червона кореневищна (Rotschwingel austtr.).

Генріх удосконалив методику випробування доброякісності насіння, зокрема, показники проростання, чистота від домішок. Прилад, використовуваний на насінній станції, був описаний в статтях Сільськогосподарського суспільства (нім. Landwirtschafts - Gesellschaft ) (1874, т. I, стор. 299-301).

Роботи в області селекції трав і настання індустріальної революції в області виробництва перших циліндричних газонокосарок, підстебнули інтерес до появи незліченних лужків при котеджах. Сади змінилися: в них стали розбивати клумби, влаштовувати тераси і встановлювати статуї.

Газонокосилка 19 век

Замовники активно цікавилися таким незвичайним рішенням садового ландшафту і замовляли газонне насіння у великих кількостях. За важливий внесок у розвиток, Генріх нагороджений Орденом Полярної Зірки (швед. Nordstjärneorden) (1880).

1880 року фірма стала називатися "Разенлюкс" (нім. RASENLÜX).

Спеціалізація - селекція і гібридизація насіння злакових трав.

Основою вид діяльності - виробництво і продаж насіння для сіяного газону.

Успадкувавши після смерті бабусі Матільди величезну земельну ділянку під містом Киль (нім. Kiel), (столиця землі Шлезвиг-Гольштейн, нім. Schleswig - Holstein), Генріх зміг утілити величезний накопичений досвід - освоєно експериментальне поле для проведення досліджень загальною площею 10 гектар орних земель, побудовані склади для насіння і комори для техніки. За посередництва Сільськогосподарського суспільства (нім. Landwirtschafts - Gesellschaft), Генріх заснував в Раммзе (нім. Rammsee) Дослідну станцію для фізіологічного дослідження рослин (нім. Versuchsstation für physiologische Untersuchungen von Pflanzen), а потім і Контрольну насіннєву станцію (нім. Saatgut Kontrollstation). Пізніше, було багато засновано таких станцій, як в Німеччині, так і в інших державах. Так, на засоби Сільськогосподарського суспільства, щороку робляться дослідження насіння, яке демонструється на виставках Суспільства.

1878 року Генріх провів перші дослідження по ембріології рослин, започаткував роботи по фізіології рослин Факультету Агрокультури Університету Хрістіана Альбрехта, займався питаннями рослинництва (зокрема, злакові). Нагороджений Орденом Альбрехта (нім. Albrechts - Orden) (1882), за заслуги в державній службі, науці і мистецтві.

З 1885 року - співпраця з довколишніми розсадниками і парками - наприклад, з відомий Forstbaumschule Kiel (Розплідник для вирощування дерев і кущів, Киль).

У 1900 році Генріх йде з життя.

Цікаві факти біографії сім'ї Люкс

У 1895 році один з найзабезпеченіших любителів мистецтва Генріх Фогелер (нім. Heinrich Vogeler) придбав в 18 км від Бремена (Bremen) будинок з назвою "Баркенхофф" (нім. Barkenhoff) і перебудував його в стилі модерн. Він ангажував Михаєля Люкса (сина Генріха Люкса) в створенні садового ландшафту і облаштування території навколо будівлі, якою надалі захоплювалися і не раз зображували у своїх творіннях такі художники, як Ганс ам Энде (нім. Hans am Ende) і Паула Модерсон Беккер (нім. Paula Modersohn - Becker), див. картини "Весна у Ворпсведе" і "Пейзаж Ворпсведе" (1900 г).

Згодом "Баркенхофф" став центром Ворпсведского руху художників (нім. Künstlerkolonie Worpswede). Садові ландшафти надихали письменника Райнера Марія Рильке (нім. Rainer Maria Rilke), чиєю дружиною стала мешканка Ворпсведа, скульптор Клара Вестхофф (нім. Clara Rilke - Westhoff) - учениця відомого скульптора Родена (фр. François - Auguste - René Rodin). Рильке переселяється у Баркенхофф в 1901 році, де написав вірш "Хочу бути садом" і багато інших творів навіяні прекрасним садом з його затишними куточками для відпочинку і високими деревами укриваючими своїми пишними кронами від сонця художників, що мешкають в маєтку.

Я хочу, щоб сад став джерелом
мрії і відкривав нові кольори
виділявся одній задумливою мрією
і об'єднував в тихі бесіди.

І там де вони (бесіди) ходять поверх їх голів
Я буду їх верхівками дерев
і де вони відпочивають, я хочу оніміння
слухати моє мовчання, спати.

Нині у Ворпсведе (нім. Worpswede) для відвідувачів працюють виставки, галереї і майстерні. У 2004 році двір був повністю відремонтований, відтоді він служить в якості музею і як простір для виставок. Сад, закладений Михаєлем також можна побачити при відвідуванні Будинку-музею (Roselius - Museum).

Виробництво, торгівля і розвиток бізнесу

Завдяки налагодженому виробництву насіння для газонів і насіння квіткових культур, насіння продається по усій території країни, а також експортується в Росію. Попри те, що в 90-х роках 19 століть вивезення товару з Росії перевищувало ввезення, багато російських підприємців цікавилися якістю і ретельністю німецької селекції насіння газонних трав, доказом чого служить наступний факт - в 1896 році, спільно з російським архітектором Васильєвим Леонідом Осиповичем, на території Московської психіатричний лікарні № 1 ім'я П. П. Кащенко відкрився перша оранжерея. Загальна тенденція - великі земельні ділянки газону і особлива увага ландшафту.

З 1900 року у зв'язку із смертю Генріха керівництво фірми перейшло спочатку до дружини Вальтраут (нім. Waltraud Luchs), а з 1910 року до сина Михаєлю Люкс (нім. Michael Luchs, 1880 - 1949).

Пані Вальтраут, співпрацюючи з доктором Хайнер Хаушка (нім. Dr. Heiner Hauschka), внесла дуже цікавий вклад в розділ токсикології в сучасній науці, позначивши такі терміни, як "психодислептики" і "психотомиметики". Лабораторні досліди Вальтраут Люкс, довели наявність триптаминових психоделіків, в таких простих культурах, використовуваних для озеленення, як Вівсяниця очеретяна (латин. Festuca arundinacea) і Райграс пасовищний (латин. Lolium perenne). Виявлені ознаки наявності чотирьох алкалоїдів : ДМТ, деметилированного NМТ (а також 5-метоксилированных аналогів обох з'єднань), 5-МеО-ДМТ і 5-МеО- NМТ. Крім того, є дуже цікаві відомості про наявність в траві простого бета-карболина, а також (2-метил- 1,2,3,4 - TH- бета- C). А це означає, що, при певній концентрації цих речовин (які є інгібіторами МАО), ці трави можуть чинити відповідну дію навіть при простому пероральному прийомі. Є відомості, що вона теж містить простий з бета-карболинов - бета-вуглець.

У 1910 році програма Вальтраут була закрита, а лабораторія опечатана.

Михаєль наполегливо працює і багато подорожує

Участь в експозиції Panama - Kalifornien San Diego, Kalifornien (Сан-диего, Каліфорнія) : 1910-1916, було в новинку для більшості американських світових виставок. Ландшафтний дизайн Balboa Park (Парк Бальбоа, США) був створений із застосуванням раніше накопиченого досвіду сім'ї Люкс, використовуючи простори парку і численні пагорби. Виставка проходила під слоганом - Трансформація Великого Міста і найцікавішим експонатом вийшли пагорби соковито зеленого кольору по яких ходили фазани.

Михаєль був прийнятий почесним членом Бельгійського ботанічного суспільства (Belgische Botanische Gesellschaft), проте не встиг відвідати жодних зборів його членів. А в 1938 році Михаєль Люкс був запрошений бельгійською фірмою прийняти участь в озелененні німецьких солдатських могил Першої світової війни. У 1939 був схоплений і перевезений в табір в Англію, звідки повернувся в 1945 році. Захворівши в таборі сухотами, Михаєль помер 13 травня 1949 року.

На жаль, була втрачена значна частина наукових робіт Михаєля, зокрема, "Прояв закономірностей спадкоємства ознак в потомстві гібридів" (нім. Das Auftreten der Vererbungsgesetze von Eigenschaften bei den Nachkommen von Hybriden). Це сталося в останні дні Другої світової війни, коли бомба повністю зруйнувала його будинок. На щастя, він відправив велику частину своїх екземплярів до Ботанічного музею Берлин-Далем (нім. Botanischer Garten Berlin - Dahlem. Baum im Museumshof. Philologische Bibliothek (Norman Foster), FU Berlin), де вони були сфотографовані і збережені. Зразки, що збереглися, були знищені під час Другої світової війни, але, на щастя, фотографії не були знищені. Михаєль також самостійно зробив фотографії своїх рослин, які пізніше були придбані музеєм за допомогою професора Вердермана (нім. Erich Werdermann) в 1949 році.

Складна політична обстановка не давала повною мірою розвиватися міжнародній торгівлі фірми Разенлюкс. З 1949 по 1972 рік фірма розвивалася в основному на внутрішньому ринку і займалася спеціалізацією - насіння для інтенсивно доглянутого газону.

Після смерті Михаєля керівництво фірми перейшло до єдиного спадкоємця сім'ї Люкс - Генріху (йому. Heinrich Luchs, 1917 - 1998) - синові сестри Софії.

Генріх, теорія і практичне застосування знань

Генріх вивчав властивості гумінових з'єднань і їх вплив на грунтопокривні рослини.

Перегній, або природний гумус (який потрібно відрізняти від гумусу штучного, отримуваного при дії кислот на деякі органічні речовини, наприклад крохмаль, цукор), представляє суміш різних сполук, звичайно тісно перемішаних з речовинами, з яких вони сталися, і з органічними сполуками іншого роду, що зустрічаються в ґрунті. Досі ще не вдавалося цілком розділити цю суміш на складові її інгредієнти, попри те, що дуже багато дослідників додавали до цього свої старання; контрольні досліди завжди показували, що аналітичні прийоми, якими користувалися для виділення окремих з'єднань в чистому вигляді, самі діють змінюючим чином на тіла, що виділяються, і тому не призводять до позитивних результатів. Природні гумінові або перегнійні речовини відрізняються або кислотним характером, або індиферентні і ні в чому не розчинні. У елементарному складі їх, окрім вуглецю, водню і кисню, звичайно міститься від 3 до 4% азоту; частина азоту міститься у вигляді солей NH3, решта кількості ж входить в речовини у вигляді складних азотистих речовин.

Поглинювальна здатність гумінової речовини і її відношення до родючості грунту відображені в статті: "Про гумус і його зв'язок з родючість грунту" (нім. "Über den Humus und seine Beziehungen zur Bodenfruchtbarkeit").

Роботи Генріха знайшли практичне застосування при створенні активних гранул, використовуваних для поліпшення посівних якостей газонних травосумішей. У 1956 - нагороджений державною премією.

Додані в травосуміш спеціальні гранули сприяють швидкій схожості і містять у своєму складі основні макро- і мікроелементи у збалансованому співвідношенні, що гарантує нормальний розвиток кореневої системи газону, забезпечує хороше перезимування рослин, захист газону від хвороб і шкідників. Гумінові з'єднання сприяють повноцінному розвитку газону, збереженню насиченого зеленого кольору трави і прекрасної структури листа, на увесь період вегетації. Обкутавши гранули корінцями, трави споживають мінеральні елементи поступово. У органомінеральних з'єднаннях засвоєння корисних речовин зростає до 98%! Вони зберігаються, продовжуючи свою дію в ґрунті тривалий час.

Для досягнення мети - бути лідируючим постачальником на ринку насіння газонних трав і газонних травосумішей, RASENLÜX GmbH веде власну селекцію сортів газонних трав через свою програму селекції, яка грунтована на сучасних методах, включаючи біотехнологію, яка є найважливішим складником селекції.

З підписанням 5 липня 1972 року довгострокової угоди про торгівлю і економічне співробітництво ситуація в корені починає мінятися в позитивну сторону. Був вироблений цілий пакет радянсько-західнонімецьких договорів, угод і інших нормативних актів, що створили фундамент для економічного співробітництва між СРСР і ФРН.

Так почалося і досі триває тісна взаємовигідна плідна співпраця Разенлюкс з колишніми країнами СРСР.

70е роки - спеціалізація насіння для інтенсивно доглянутого газону.

З 1980 Разенлюкс розширив свою продукцію за допомогою введення нових сортів - Мавританський газон (Gazon Mauritanian).

У 1993 році один із спадкоємців Генріха - Томас (нім. Thomas Luchs) щасливо і вдало одружився на початкуючій українській підприємниці Верхен Верчиданян.

Таким чином, з 1994 року встановилася довгострокова співпраця і регулярні постачання насіння газонної трави в Україну.

Ось декілька фактів з історії фірми Разенлюкс, як активного учасника численних виставок:

 • Регулярна участь в Хайдельбергских Днях газону (йому. Heidelberger Rasentage). Загальна тема "Газони при інтенсивному навантаженні" (йому. Rasenflächen bei großer Belastung).
  1880 - Орден Полярної Зірки (швед. Nordstjärneorden), за важливий внесок у розвиток.
  1881 - перша золота медаль за цибулини нарцис на загальногерманській Садовой виставці.
  1882 - Орден Альбрехта (нім. Albrechts - Orden), за заслуги в державній службі, науці і мистецтві.
  1910 - нагородження Великою медаллю Колумба в Каліфорнії (Panama - Kalifornien San Diego, Kalifornien (Сан-диего, Каліфорнію)
  1910 - 2012 - за видатні заслуги в науці, в області селекції, фірма нагороджена більше 1000 разів національними преміями, міжнародними і національними медалями, відмітними знаками.
  1956 - Державна премія за значний вклад в науці.
  1992 - участь на світовій виставці ЕХPО - 92 в Севільї, з асортиментом "Колекція: Квітуча фантазія".
  1994 участь фірми в садовій виставці у БАДи Дюрхайм (нім. Bad Dürrheim)
 • 1996 - Мюнхен - 27 бронзових медалей, 13 срібних медалей, 19 золотих медалі, 4 Великих золотих медалей.
  1999 - загальногерманська Садова виставка (BUGA) - 13 бронзових медалей, 7 срібних медалей, 2 золотих медалі.
  1999 Spielplatzbau und Kontrolle (Устаткування і контроль ігрових майданчиків) Хайдельберг
  1999 перехід фірми в новий офіс Проенсдорфер штрассе Киль (нім. Projensdorfer Straße, Kiel)
  Heidelberger Rasentage 2000 (Дні Газону в Хайдельберге)
  Heidelberger Rasentage 2002 (Дні Газону в Хайдельберге)
  Schwimmteich 17.11.2004 (Садовий ставок призначений для плавання) Хайдельберг
  2006 Участь в 14-му Дні Пам'ятників (14 "Tag des offenen Denkmals") цього року під девізом "Газон, троянди і грядки" в Ганновері.
  Agria - Tag Februar 2005 (День Агрия в Хайдельберге)
  Gebietseigene Gehölze Juni 2005 (Регіонально типові кущі) Хайдельберг
  Bauwerksbegrünung, Planung, Ausführung, Pflege November 2005 (Озеленення будівель, планування і здійснення) Хайдельберг
  Agria - Tag am 14.03.2006 (День Агрия) Хайдельберг
  Staudenverwendung - Planung, Ausschreibung und Ausführung 03.05.06 (Використання багаторічних рослин- планування, пропозиції і здійснення) Хайдельберг
  GalaBau Messe 2006 in Nürnberg (Урочиста виставка по будівництву) Нюрнберг
  Rasentage 2006 (Дні Газону) Хайдельберг
  Fachgerechte Pflasterbauweisen Nov. 2006 (Способи прокладення тротуару-доріжки) Хайдельберг
  Vortragstagung: Zäune, Mauern, Sichtschutz Nov. 2007 (Огорожі. Стіни. Обгороджування) Хайдельберг
  2008 участь в облаштуванні ігрового майданчика "Generationenpark Wiley" у рамках Landesgartenschau в Ной-Ульме (нім. Neu Ulm).
  2011 Участь в Ландесгартеншау в Нордештедте (нім. Landesgartenschau Nordestedt).
  26 April bis zum 13 Oktober 2013 заплановане участь в Internationale Gartenschau in Hamburg Wilhelmsburg 2013 - igs 2013. Виставка проходитиме під назвою "В 80 садах по всьому світу" (нім. In 80 Gärten um die Welt)

  

                                                                                              Переклад з німецького мл.науковий співробітник, Марита Хинц

Замовити зворотній дзвінок